dłoń, na której posadzone jest drzewo, w tle dużo zielonego koloru

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Drzewa!

10 października – „Światowy Dzień Drzewa” – początki obchodów Święta Drzewa sięgają 1594 r. w Hiszpanii. Natomiast oficjalnie Święto Drzewa zapoczątkował w 1872 r. amerykański przyrodnik Julius Sterling Morton .

W Polsce „Światowy Dzień Drzewa” obchodzimy od 2002 r. – to coroczne święto na cześć drzew, którego celem jest podkreślenie ogromnego znaczenia drzew dla naszej planety oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony drzew i ich sadzenia.

 

Drzewa pełnią bardzo ważną rolę na naszej planecie, poza tym, że wytwarzają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, to są pożywieniem i siedliskiem dla różnych zwierząt i roślin.

Drzewa w znaczny sposób łagodzą efekt cieplarniany, poprzez utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza stabilizują i regulują klimat na Ziemi.

Stanowią również naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w powietrzu, natomiast ich korzenie spowalniają procesy erozji gleb, dzięki czemu wpływają na zmniejszenie zanieczyszczenia wód.

 

Światowy Dzień Drzewa jest wspaniałą okazją do zasadzenia nowych drzew!

Scroll to Top

Uwaga! Zmiana adresu domeny

W związku z koniecznością przeniesienia WIOŚ do nowej domeny internetowej, zmianie uległy adresy stron www, oraz poczty elektronicznej. W celu poprawnego działania, w dotychczasowych adresach człon wroclaw.pios.gov.pl należy zamienić na wroclaw.wios.gov.pl