Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska!

05 czerwca – Światowy Dzień Ochrony Środowiska – to jedno z najważniejszych i najstarszych świąt ekologicznych. Zostało ustanowione w 1972 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Co roku obchody tego święta organizowane są w wielu krajach na całym Świecie, w tym również w Polsce.

Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi na problemy związane z zanieczyszczeniem i ochroną środowiska, pobudzenie ludzi do aktywnej działalności proekologicznej i podnoszenie świadomości ekologicznej.

Celem Światowego Dnia Ochrony Środowiska jest uświadamianie nam głównych problemów ekologicznych naszych czasów oraz zachęcanie do poszukiwania na nie rozwiązań.

Tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska to ”Go Wild for Life” – „Bądź dziki – dla życia”. Dzień ten ma zwrócić uwagę ludziom na całym świecie, że obowiązkiem każdego z nas jest ochrona środowiska naturalnego. Nasze codzienne zachowania, decyzje i wybory tworzą świat w jakim żyjemy. Tegoroczne obchody koncentrują się na ochronie dzikiej przyrody i zagrożonych gatunków zwierząt, coraz częściej padających łupem kłusowników.

W Polsce obowiązek ochrony środowiska reguluje ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2021 r. poz. 1973).

Scroll to Top