widoczny z góry zielony i gęsty las, otoczony chmurami, po środku lasu widoczne puste miejsce w kształcie ludzkich płuc.

Dzisiaj obchodzimy w Polsce „Dzień Czystego Powietrza”!

„Dzień Czystego Powietrza” – został ustanowiony  w 2005 r. przez działającą m.in. na rzecz jakości powietrza Fundację „Arka”.

Celem tego dnia jest kształtowanie świadomości o zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniami atmosfery oraz odpowiedzialności każdego z Nas za stan powietrza.

Oddychanie czystym powietrzem jest bardzo ważne dla funkcjonowania naszego organizmu, dlatego Dzień Czystego Powietrza to doskonały moment na przemyślenia i refleksje. W tym dniu warto zastanowić się, co możemy zrobić dla naszego zdrowia i ochrony środowiska, ponieważ czyste powietrze to dobro, którego powinniśmy chronić jak największego skarbu.

Jakość powietrza przekłada się w znacznym stopniu na zdrowie ludzi i stan poszczególnych elementów środowiska przyrodniczego. Zanieczyszczenia powietrza nie są problemem lokalnym, ponieważ powietrze nie zna granic.

Największym wrogiem czystego powietrza jest smog, główną przyczyną jego powstawania jest niska emisja, czyli spaliny samochodowe oraz dym z kominów centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych.

Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia i żyć jak najdłużej, dlatego postarajmy się zmienić nawyki i zacznijmy:

  • Oszczędzać energię elektryczną, ponieważ mniejsze zużycie energii to mniej emisji zanieczyszczeń.
  • Dbać o stan przewodów kominowych i wentylacyjnych, poprzez regularne korzystanie z przeglądów kominiarskich.
  • Ograniczać palenie w kominku, przede wszystkim w dni, kiedy stan powietrza jest zły.
  • Szanować zieleń i nasadzać nowe drzewa oraz krzewy, które produkują tlen i pochłaniają część zanieczyszczeń z powietrza.

Absolutnie nie można!

  • Spalać śmieci (przedmiotów z gumy, plastiku, sklejek, płyt wiórowych, malowanego lub lakierowanego drewna, sprzętów elektronicznych), liści w ogrodzie – jest to zabronione!
Scroll to Top