widoczne tory kolejowe, na nich przewrócony i uszkodzony wagon w kolorze żółtym , widoczne uszkodzone części wagonu

Wykolejenie pociągu przewożącego paliwo lotnicze w miejscowości Grabowno Wielkie w gm. Twardogóra

W dniu 26.02.2024 r. Inspektorzy WIOŚ we Wrocławiu prowadzili czynności w miejscowości Grabowno Wielkie w gminie Twardogóra, gdzie na stacji doszło do wykolejenia 3-ch wagonów z paliwem lotniczym. Jeden z wagonów uległ przewróceniu na bok, w wyniku czego doszło do uszkodzenia cysterny i wycieku paliwa. Według informacji uzyskanej od kierującego akcją ratowniczą z uszkodzonej cysterny wyciekło ok 200 litrów paliwa.

Na miejscu czynności prowadzili i zabezpieczali teren funkcjonariusze Straży Pożarnej z JRG Oleśnica, JRG Syców, OSP Twardogóra, OSP Grabowno Wielkie, Zakładowej Straży Pożarnej PERN Płock i grupy ratownictwa chemicznego i technicznego z Wrocławia oraz grupy operacyjnej z KW PSP Wrocław w ilości łącznej 17 zastępów.

W miejscu wycieku ustawiono pojemniki do których spływało paliwo z uszkodzonego włazu w wagonie. W obrębie wykolejonych wagonów funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej zadysponowali pianę gaśniczą celem zabezpieczenia terenu przed ewentualnym zapaleniem się paliwa. W promieniu ok. 150 m od miejsca zdarzenia przeprowadzono ewakuację osób.

W ramach dalszych działań paliwo z dwóch cystern zostało przepompowane do nowo podstawionych, które dojechały na miejsce zdarzenia wraz ze składem technicznym pociągu.

Inspektorzy WIOŚ we Wrocławiu przeprowadzili oględziny w rejonie miejsca zdarzenia. Teren wokół wykolejonego wagonu był prewencyjnie pokryty pianą gaśniczą, wyciek paliwa z cysterny miał  miejsce na torowisko wyłożone tłuczniem kamiennym.

Galeria zdjęć
Scroll to Top

Uwaga! Zmiana adresu domeny

W związku z koniecznością przeniesienia WIOŚ do nowej domeny internetowej, zmianie uległy adresy stron www, oraz poczty elektronicznej. W celu poprawnego działania, w dotychczasowych adresach człon wroclaw.pios.gov.pl należy zamienić na wroclaw.wios.gov.pl