potok, dużo kamieni, po bokach potoku roślinność, w poprzek potoku ustawiona zapora z bloków słomy

Wypadek autobusu przyczyną zanieczyszczenia potoku Czerwień w powiecie jeleniogórskim

W dniu 11.07.2023 r. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska Delegatura w Jeleniej Górze został powiadomiony przez Państwową Straż Pożarną o wypadku autobusu miejskiego przy ulicy Żołnierskiej 75 w miejscowości Podgórzyn. W wyniku zdarzenia w pojeździe uszkodzony został zbiornik paliwa, wskutek czego znajdująca się w nim ropa w ilości ok 100 litrów wyciekła do pobliskiej studzienki deszczowej, a następnie poprzez spływ powierzchniowy zaczęła się przedostawać do potoku Czerwień.

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej za pomocą sorbentu zabezpieczyli miejsce wycieku, założyli zaporę złożoną z kostek słomy w celu przechwycenia i zatrzymania zanieczyszczenia oraz zastosowali środek odtłuszczający dyspergent SINTAN usuwający zanieczyszczenia ropopochodne. Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej podjęli również próbę zebrania z wody substancji ropopochodnych do zbiorników, jednak było to niemożliwe z uwagi na charakter rzeki – potok górski, o szybkim przepływie.

Przybyli na miejsce Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Delegatura w Jeleniej Górze przeprowadzili rozpoznanie w terenie, podczas którego ustalili, że woda w potoku Czerwień w miejscu zdarzenia była klarowna, o szybkim przepływie i niskim stanie. Inspektorzy nie stwierdzili występowania filmu substancji ropopochodnych na powierzchni wody, jednak w tym rejonie występował charakterystyczny zapach dla oleju napędowego. Woda poniżej zapory ze słomy, z uwagi na zastosowany dyspergent była lekko mętna. Substancje ropopochodne gromadziły się przy zastosowanej zaporze ze słomy. Podczas oględzin inspektorzy nie stwierdzili występowania śniętych ryb ani innych organizmów wodnych.

Nadzór nad przedmiotowym zdarzeniem sprawował Zastępca Wójta Gminy Podgórzyn z Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Na miejscu zdarzenia poinformowano przedstawiciela Gminy Podgórzyn (GCZK) o konieczności usunięcia z wody zapory ze słomy, zebrania sorbentu z drogi oraz ze skarpy i kamieni w potoku.

W dniu 12 lipca 2023 r. Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Delegatura w Jeleniej Górze ponownie przeprowadzili rozpoznanie w terenie. Woda w potoku Czerwień i potoku Podgórna powyżej i na wysokości zapory ze słomy była klarowna, nie występował film substancji ropopochodnych.  Na całej długości lustrowanej wody nie występowały śnięte ryby ani inne organizmy wodne. W miejscu zdarzenia wyczuwalny był lekki zapach substancji ropopochodnych.

 

Galeria zdjęć
Scroll to Top