Zanieczyszczenie rzeki Bóbr w powiecie jeleniogórskim

W dniu 13.04.2023 r. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska Delegatura w Jeleniej Górze został powiadomiony przez pracownika Elektrowni Wodnej Wrzeszczyn o unoszącej się czarno-szarej pianie na rzece Bóbr.
Przybyli na miejsce inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Delegatura w Jeleniej Górze przeprowadzili rozpoznanie terenowe podczas, którego potwierdzili zanieczyszczenie rzeki. Stwierdzono, że w bezpośrednim sąsiedztwie jazu Elektrowni Wodnej Wrzeszczyn na powierzchni rzeki Bóbr unosiła się substancja o barwie jasnobeżowej, widoczne były również skupiska piany o barwie jasno i ciemnoszarej oraz niewielkie plamy substancji o niebieskiej barwie.

Pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrali próby wody do badań laboratoryjnych.

W celu ustalenia źródła zanieczyszczenia inspektorzy wykonali oględziny wzdłuż prawego brzegu rzeki Bóbr, na odcinku ok 900 m powyżej jazu elektrowni. Na całym lustrowanym odcinku stwierdzono niewielkie skupiska piany o barwie jasnoszarej, pojedyncze skupiska kożucha o barwie ciemnoszarej oraz niewielkie plamy o niebieskiej barwie.
Oględziny rzeki wykonano również w miejscowości Siedlęcin, gdzie na powierzchni rzeki Bóbr nie stwierdzono zanieczyszczeń.

Podczas oględzin rzeki Bóbr nie stwierdzono uciążliwości zapachowych. Nie stwierdzono też występowania śniętych ryb.

Na chwilę obecną nie ustalono potencjalnego sprawcy zanieczyszczenia rzeki.

Galeria zdjęć
Scroll to Top