Na żółto-pomarańczowym tle widoczne wykresy natężenia hałasu, w tle niewyraźne słuchawki

Dzisiaj obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem”!

25 kwietnia obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem”, święto ustanowione przez Ligę Niedosłyszących, w celu zwrócenia uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi oraz uświadomienie jak szkodliwy wpływ na zdrowie ma to zjawisko.

Nadmierny hałas może prowadzić do rozdrażnienia, powodować stres, zakłócać sen i wypoczynek, a także przyczyniać się do chorób układu krążenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia hałas jest drugą najważniejszą przyczyną środowiskową złego stanu zdrowia.

Na co dzień mamy do czynienia z powszechną obecnością hałasu. Hałas stanowi problem dla milionów ludzi na całym świecie i negatywnie wpływa na zdrowie i jakość życia.

W tym dniu zachęcamy do szczególnego zwrócenia uwagi na problem hałasu, czyli nadmiernej emisji energii akustycznej, który jest jednym z najbardziej szkodliwych i uciążliwych rodzajów zanieczyszczeń środowiska. Głównymi źródłami hałasu są obiekty przemysłowe, ruch drogowy, kolejowy oraz lotniczy.

Hałas i wibracje przyczyniają się również do pogorszenia stanu środowiska przyrodniczego, zakłócając jego naturalną wartość jaką jest cisza. Obniżają jakość i przydatność terenów rekreacyjnych, leczniczych, zmieniają także zachowania ptaków i innych zwierząt, co skutkuje np. zmianą siedlisk.

Hałas jest pod kontrolą

Przedsiębiorca, który w ramach swojej działalności emituje hałas ma obowiązek wykonywać pomiary wielkości emisji hałasu do środowiska. Nad wykonywaniem powierzonych przedsiębiorcy obowiązków czuwa m.in. Inspekcja Ochrony Środowiska.

Należy podkreślić, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy Prawo Ochrony Środowiska, w ramach swojej działalności inspekcyjnej w zakresie ochrony przed hałasem, przeprowadza kontrole tylko tych podmiotów, które posiadają decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu wydaną przez właściwy organ ochrony środowiska tj. Starostę, Marszałka Województwa lub RDOŚ.

Natomiast wykonanie i ocena pomiarów hałasu emitowanego do środowiska dla zakładów, które nie mają decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu należy do właściwego organu, tj. Starosty, Marszałka Województwa lub RDOŚ.

W 2023 roku Wydział Inspekcji WIOŚ we Wrocławiu przyprowadził 20 kontroli dotyczących przestrzegania przepisów ochrony środowiska w zakresie emisji hałasu do środowiska.

 

Scroll to Top

Uwaga! Zmiana adresu domeny

W związku z koniecznością przeniesienia WIOŚ do nowej domeny internetowej, zmianie uległy adresy stron www, oraz poczty elektronicznej. W celu poprawnego działania, w dotychczasowych adresach człon wroclaw.pios.gov.pl należy zamienić na wroclaw.wios.gov.pl